Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 582 315 111
+420 582 359 169
+420 582 359 170

O nás

Nemocnice Středomoravské nemocniční připomenou důležitost zodpovědného využívání antibiotik

16.11.2016

Na 18. listopadu je již tradičně vyhlášen Evropský antibiotický den. K této osvětové kampani se opět připojují i nemocnice Středomoravské nemocniční. Antibiotika jsou nenahraditelnou součástí léčby bakteriálních infekcí. Nevhodným používáním se však mohou stát hrozbou, neboť může vzniknout odolnost bakterií vůči nim a léčba ztrácí na svém účinku. Nemocnice v Prostějově, Přerově a ve Šternberku tak apelují k zamyšlení se nad uvážlivým užíváním antibiotik.

V rámci osvětové kampaně budou ve všech nemocnicích Středomoravské nemocniční, tedy nejen v Přerově, ale také v Prostějově a ve Šternberku vyvěšeny letáky, které osvětlí, kdy je užívání antibiotik nevhodné. „Antibiotika hrají velmi důležitou roli v léčbě infekčních chorob, bohužel odolnost, tedy rezistence, bakterií vůči antibiotikům nebo dokonce jejich schopnost přežívat v přítomnosti antibiotik, se stává v posledních letech alarmujícím problémem mezinárodního významu. Trend rezistence je totiž v mnoha případech rok od roku vzestupný,“ říká primářka mikrobiologie Oddělení laboratorní medicíny prostějovské nemocnice MUDr. Ivana Kohnová.

Pouze správným užíváním antibiotik je možné zamezit množení nebezpečných rezistentních kmenů a napomoci tak k zachování účinných léků pro budoucí generace. „Pokud lidé antibiotika užívají v případech, kdy to není nutné, bakteriální původci infekcí si postupně vůči nim vytváří odolnost a antibiotika se stávají neúčinnými,“ vysvětluje Ivana Kohnová s tím, že v praxi se často stává, že pacienti antibiotika požadují, aniž by to jejich diagnóza vyžadovala. „V těchto případech je nutná přímá a otevřená spolupráce lékaře s pacientem a také osvěta ve smyslu upozornění na všechna rizika, která s nadužívání antibiotik souvisí a možnosti jiné terapie,“ uzavírá primářka Kohnová.

Iniciativu Evropského antibiotického dne organizuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a podporuje ji Světová zdravotnická organizace. Jedná se o iniciativu zaměřenou na laickou i odbornou veřejnost a jejím cílem je zvýšit povědomí o správném užívání antibiotik, ale také o hrozbách, které představují bakterie odolné vůči mnohým skupinám antibiotik.

zpět na novinky

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: